Zależność między stresem a rozwojem chorób

żółtaczka Integrilin2

Zapewne każdy z nas doświadczył lub doświadcza sytuacji stresowych. W niektórych przypadkach są one określane jako dobre, bowiem mobilizują do działania oraz podjęcia nowych wyzwań. Coraz częściej powstaje stres przewlekły, który ma negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Obecny rozwój technologiczny to nie tylko korzyści dla człowieka, ale także ryzyko rozwoju wielu chorób. Ludzie na całym świecie cierpią na różne schorzenia układu krążenia, pokarmowego czy alergie. Zanotowano także wysoką zachorowalność na nowotwory. Część z tych chorób związana jest z trybem życia danego człowieka. Brak odpoczynku, nadmiar obowiązków przyczyniają się do powstania stresu. Negatywne reakcje stresowe powodują jednak nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także psychiczne. Człowiek zestresowany jest rozdrażniony, zirytowany, co wpływa na jego relacje z bliskimi oraz współpracownikami.

Lekarze już od dawna podkreślają, że chcąc przeciwdziałać wielu chorobom, należy uporać się z problemem stresu. Podstawą jest odpoczynek, a także różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Regularnie stosowane przyczyniają się do obniżenia wewnętrznego napięcia oraz lepszej umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *