Stres a układ hormonalny

Kalium Effervescens

W reakcji stresowych dochodzi do rozmaitych zmian w organizmie, które mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Uzależnione jest to od długości trwania sytuacji stresowej. Jak wiadomo, podstawowym zadaniem stresu jest umożliwienie przetrwania. W ten sposób organizm może przygotować się do ewentualnej obrony oraz właściwej reakcji, w zależności od czynnika stresującego. Odbywa się to dzięki zwiększonej produkcji poszczególnych hormonów. Wydzielane są one przez nadnercza. Do nich zalicza się adrenalina, noradrenalina oraz kortyzol. Jakie jest ich działanie?

Przede wszystkim poprawiają krążenie, dzięki czemu umożliwiają efektywniejszy przepływ krwi do mózgu. Ponadto zwiększeniu ulega ciśnienie tętnicze krwi. Podobny efekt obserwuje się w przypadku glukozy – jej ilość w organizmie wzrasta. Zwiększa się także praca gruczołów potowych. Dzięki tym procesom, możliwe są wszelkie reakcje obronne na sytuację stresową. Jednakże należy pamiętać, że jeśli procesy te nie zostaną unormowane, mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Hormony stresowe mogą się bowiem przyczynić do rozwoju takich chorób, jak miażdżyca, choroby układu krążenia. Ponadto hormony te są odpowiedzialne za obumarcie poszczególnych komórek mózgowych. Osoby zestresowane mają większe problemy z koncentracją oraz zdolnością zapamiętywania. Stres negatywnie zatem wpływa zarówno na rozwój dzieci, jak i dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *