Jak powstaje stres?

Kivexa duac ulotka

Stres jest niemal nieuchronnym procesem w życiu każdego człowieka. Towarzyszy wielu codziennym czynnościom czy poszczególnym przeżyciom. Na stres składają się negatywne emocje oraz różnego rodzaju zmiany fizjologiczne, które powstają na skutek określonych przeżyć. Jest zatem reakcją organizmu na potencjalne zagrożenie. Należy jednak pamiętać, że długotrwały stres stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Stres może powstawać poprzez nieodpowiedni tryb życia. Niewystarczający odpoczynek, nadmiar obowiązków zawodowych lub domowych przyczyniają się do coraz większych napięć, a w konsekwencji do rozwoju stresu. Niekorzystne jest również negatywne myślenie, traumatyczne przeżycia, które doprowadzają do powstania długotrwałego stresu.

Co świadczy o tym, że jesteśmy zestresowani? Przede wszystkim jest to szybsze bicie serca. Możemy także zaobserwować wzmożoną potliwość oraz szybszy oddech. Stajemy się bardziej czujni i uważni. Objawy te spowodowane są przez zwiększoną produkcję adrenaliny. Jest ona nieodłącznym elementem reakcji stresowych. Warto pamiętać, że stres umożliwia przetrwanie. Dzięki wzmożonemu wydzielaniu określonych hormonów, organizm reaguje adekwatnie do zagrożenia. Na tej podstawie można wyróżnić dwa rodzaje stresu: distres oraz eustres. Ten pierwszy określany jest jako szkodliwy i destrukcyjny dla organizmu. Eustres nazywany jest dobrym stresem, ponieważ przyczynia się do zwiększonej gotowości na podjęcie określonych wyzwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *